Vil du være med til at gøre en forskel for børn i Grønland? ![]()
NANUBØRN søger nye frivillige kræfter til bestyrelsen, og derfor inviterer vi til ekstraordinær generalforsamling.
Bestyrelsen i NANUBØRN indkalder hermed til ekstraordinær generalforsamling.
Baggrunden er, at vores nuværende formand er flyttet til udlandet og derfor træder ud af bestyrelsen. Derfor skal der vælges nye medlemmer til bestyrelsen, så foreningens arbejde kan fortsætte.
NANUBØRN er en frivillig forening, og vores arbejde er båret af mennesker, der ønsker at gøre en forskel for børn og familier i Grønland. Derfor håber vi også, at nye kræfter har lyst til at engagere sig i bestyrelsesarbejdet ![]()
Hvad laver bestyrelsen i NANUBØRN?
Bestyrelsens arbejde handler primært om at sikre, at NANUBØRNs julehjælp til børn og familier i Grønland kan gennemføres hvert år.
Det indebærer blandt andet:
• at planlægge og koordinere årets julehjælp
• at arbejde med indsamling og fundraising
• at skabe og vedligeholde gode samarbejder
• at fortælle om NANUBØRNs arbejde og skabe opmærksomhed om sagen
Det meste af arbejdet foregår løbende hen over året, og vi fordeler opgaverne mellem os i bestyrelsen. Bestyrelsesarbejdet foregår primært online, da vi sidder forskellige steder.
Man behøver ikke have erfaring med bestyrelsesarbejde – det vigtigste er lysten til at bidrage.
Hvis du overvejer at stille op til bestyrelsen eller bare gerne vil høre mere om arbejdet, er du meget velkommen til at kontakte os inden mødet ![]()
På mødet vil vi kort fortælle om NANUBØRNs arbejde og hvad bestyrelsesarbejdet indebærer, hvorefter der vil være valg til bestyrelsen.
Praktisk information:
Dato: Lørdag den 11. april
Tid: kl. 14.00 Grønlandsk tid / 16.00 Portugal / 17.00 Dansk tid
Sted: Online via Google Meet
Deltag via dette link: https://meet.google.com/ycg-wvkg-nxp
Alle med interesse for foreningens arbejde er meget velkomne.
Vi håber at se jer ![]()